Nie tak straszna przesyłka czyli list z sądu.

Otrzymanie korespondencji sądowej nie sposób uznać za typowy element codzienności – zawodowo możemy mieć z nimi do czynienia nieco częściej, prywatnie o wiele rzadziej, jednak wciąż jest to przesyłka wzbudzające mieszane uczucia. Przede wszystkim jednak w przypadku tego rodzaju listów intuicja może okazać się zawodna, a na całej ścieżce edukacji nieszczególnie podejmuje się tematy związane z przepisami prawa i sądownictwem. Jak zatem należy się zachować, kiedy list z Sądu trafi w nasze ręce?

Przede wszystkim zawsze pamiętaj, że zawartości przesyłki nie należy ignorować – jeśli już przesyłka dotrze do Ciebie jako do adresata, powinieneś się z jej zawartością zapoznać, jeśli nie od razu, to możliwie najszybciej. Pisma sądowe mogą nieść za sobą daleko idące konsekwencje – nie tylko dla Twojego majątku, ale też sytuacji osobistej. Pamiętaj, wiele decyzji Sąd może podejmować bez Twojej obecności, a czas na ewentualne zaskarżenie takich decyzji wcale nie jest długi.

1. Określ swoją rolę w sprawie

Jest to podstawowa czynność, od której należy zacząć, żeby zdecydować o dalszych krokach. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja strony postępowania a zupełnie inaczej osoby, która przykładowo została wezwana celem złożenia zeznań.

Taką rolę najczęściej określisz intuicyjnie w oparciu o treść przesłanych dokumentów. Ważne jest natomiast, by taką rolę rozpoznać i zrozumieć jej znaczenie.

2. Zobacz czego dotyczy sprawa

Przedmiot sprawy, jej etap, określenie uczestników postępowania itd. – posiada szczególnie istotne znaczenie dla stron postępowania, jednak nawet jeśli otrzymujesz wezwanie jako świadek, z pewnością cenną informacją będzie to, w jakiej sprawie masz się wypowiedzieć.

3. Ustal czy w przesyłce znajdują się orzeczenia Sądu

Najdalej idące konsekwencje wiążą się z tymi przesyłkami, które już zawierają orzeczenia takie jak postanowienia, wyroki czy nakazy zapłaty. Pamiętać należy, że w braku ich skutecznego zaskarżenia, stają się one prawomocne. Jeśli zatem przykładowo dotarł do ciebie nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (w sprawie, w której jesteś stroną pozwaną) i nie złożysz w terminie (najczęściej dwóch tygodni) sprzeciwu, powód będzie mógł skierować sprawę do komornika, który zajmie się egzekucją należności.

Każde orzeczenie sądu należy potraktować z należytą powagą.

4. Sprawdź, czy w korespondencji znajdują się skierowane do ciebie wezwania lub zobowiązania

Pisma z sądu nie zawsze wiążą się z niezbędnością podjęcia konkretnych działań, jednak nie należą do rzadkości sytuacje, w których sąd wzywa do m. in. stawiennictwa, przedstawienia stanowiska, złożenia pisma, uzupełnienia braków – zwykle zakreślając w tym przedmiocie konkretny termin. Brak zastosowania się do obowiązków wynikających z pism sądowych mogą nieść za sobą daleko idące skutki – niestawiennictwo świadka na rozprawie bez usprawiedliwienia może skończyć się nałożeniem grzywny, a brak odpowiedzi na twierdzenia drugiej strony sporu skutkować mogą niejako domyślnym przyjęciem ich prawdziwości. Istotne jest jednak nie tylko samo wykonanie obowiązku, ale też wykonanie tego w terminie – jego niedochowanie skutkować może zwrotem pisma, jego odrzuceniem lub innymi, daleko idącymi skutkami w sprawie.

5. Przeczytaj pouczenia

Jeśli nie jesteś profesjonalnym pełnomocnikiem, listy sądowe powinny zawierać przygotowane dla Ciebie szczegółowe pouczenia, zawierające niezbędne informacje dla podejmowania dalszych kroków w sprawie. Nie ignoruj tych pouczeń, nawet jeśli w pierwszym odruchu zapoznawanie się z ich treścią może wydawać się męczące. Pouczenia zwykle są oczywiście długie, wydrukowane w czcionce o niewielkich rozmiarach, a ich język jest niezbyt przystępny – jednak wyczytasz z nich, jakie są twoje prawa i obowiązki w związku z otrzymaną korespondencją, w tym w zakresie obowiązujących terminów na złożenie ewentualnej „odpowiedzi”.

Standardowo najważniejsze informacje powinny znajdować się we wcześniejszej części pouczenia, jednak nie jest to regułą, dlatego przeczytaj pouczenie w całości.

Jeśli treść pouczenia nie jest dla Ciebie jasna, zasięgnij dodatkowej informacji lub skontaktuj się z radcą prawnym lub adwokatem, który udzieli Ci w tym zakresie odpowiedniej porady prawnej.

6. Sprawdź całą przesyłkę, nie tylko pierwsze pismo

Generalnie przesyłki sądowe przygotowywane są w taki sposób, by zapoznanie się z ich zawartością było na tyle łatwe na ile to możliwe. Nie jest to jednak regułą, od której nie ma żadnych odstępstw. Dlatego tak ważne jest, by przejrzeć całą przesyłkę sądową, a nie tylko zapoznać się z pismem przewodnim. Najważniejsze w przesyłce będą oczywiście wezwania/zobowiązania Sądu oraz wydane przez Sąd orzeczenia, jednak najlepiej jest co najmniej przejrzeć wszystkie zawarte w przesyłce dokumenty,

7. W razie potrzeby poszukaj fachowej pomocy prawnej

Jako odbiorca przesyłki sądowej nie masz obowiązku skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej i też nie zawsze jest to celowe. Jeśli jednak zawartość takiego listu budzi twoje wątpliwości, których nie potrafisz lub po prostu nie chcesz rozwiać samodzielnie, nie wahaj się skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.

Pamiętaj, że nawet uzyskanie jednorazowej porady prawnej może uchronić się przed dotkliwymi konsekwencjami, które mogą wystąpić w twojej sprawie.

Nie czekaj do ostatniej chwili – przesyłki sądowe zawierają terminy, które wcale nie należą do długich.

Jeśli potrzebujesz porady prawnej już teraz, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *