radca prawny Koszalin

Współczesny świat oparty jest w znacznej mierze na pieniądzu – wykorzystujemy środki finansowe, żeby sprawniej i łatwiej wymieniać się rzeczami i usługami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których powinniśmy dostać pieniądze, a zamiast tego mamy tylko „wierzytelność”. Być może wykonaliśmy pracę albo zlecenie, zwróciliśmy towar do sklepu, pożyczyliśmy gotówkę… tak czy inaczej mieliśmy być na plusie, a zamiast tego wciąż czekamy. Co wtedy? Plujemy sobie w brodę i szukamy pomysłów – Co zatem zrobić, gdy Twój dłużnik nie płaci? Jak odzyskać swoje pieniądze?

Zobacz w tym wpisie, co możesz zrobić – jak działać teraz i jak zabezpieczyć się w przyszłości!

radca prawny Koszalin

Skontaktuj się z dłużnikiem

W przypadku opóźnień w płatności nie ma co czekać na pierwszy krok dłużnika. Masz prawo wiedzieć, dlaczego jeszcze nie otrzymałeś swoich pieniędzy. Nie jest to ani w złym guście ani w żaden sposób niewłaściwe, żeby zapytać o zapłatę.

Pewnie zastanawiasz się – po co taka rozmowa? Przede wszystkim da Ci szansę na rozpoznanie intencji dłużnika i polubowne załatwienie sprawy. Niektóre osoby liczą na bierność wierzycieli (tj. osób, które czekają na pieniądze) i zapomnienie o sprawie. Wykazanie swoich jednoznacznych zamiarów odzyskania długu po prostu zmienia to nastawienie. Ważne jednak, by nie dać się „zaczarować”. Niektórzy dłużnicy dosyć sprawnie radzą sobie z przeciąganiem sprawy aż do jej przedawnienia lub po prostu do momentu, w którym już nic odzyskać się nie da (bo dłużnik już nic nie ma).

radca prawny Koszalin

Działaj sprawnie – czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem

Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, musisz pamiętać, że w takich sprawach należy działać możliwie szybko i konsekwentnie. Nie chodzi o to, żeby wpadać w skrajność. Zwłaszcza w relacjach z partnerami biznesowymi czy po prostu ze znajomymi mamy do czynienia ze sporą niechęcią do „wejścia na drogę sądową”. To zrozumiałe, bo przecież chcemy zachować dobre kontakty, nie palić za sobą mostów. Natomiast warto mieć świadomość ryzyka:

TERMINY

Na zgłoszeniu swoich żądań do sądu mamy określone w przepisach terminy. Najczęściej pojawia się ryzyko przedawnienia.

Co oznacza przedawnienie? Najprościej mówiąc – twoje żądanie w sądzie zostanie oddalone, nie będziesz mógł odebrać swoich pieniędzy przez komornika.

Niestety nie ma jednego terminu przedawnienia dla wszystkich rodzajów żądań – w sprawach o świadczenia okresowe (jak czynsz najmu) będą to trzy lata, ale już w sprawach dotyczących umowy o dzieło – dwa lata. Dlatego jest to tak ryzykowne – wiele osób nie ma świadomości upływającego terminu przedawnienia i dochodzić swoich praw chcą wtedy, kiedy jest już za późno.

NIEWYPŁACALNOŚĆ

Osoba, która nie płaci swoich zobowiązań, bardzo często już ma kłopoty finansowe. Możesz zatem nawet uzyskać wyrok, klauzulę wykonalności, skierować sprawę do komornika… a i tak nie odzyskasz swoich pieniędzy, bo po prostu dłużnik już żadnych mieć nie będzie. Im szybciej zadziałasz, tym większe prawdopodobieństwo, że dłużnik posiada jeszcze majątek.

Sprawne działanie to oczywiście nie działanie gorączkowe, nieprzemyślane. Nie proponuję Ci kierowania sprawy do Sądu już w pierwszym dniu opóźnienia. Nie zostawiaj jednak tej sprawy na ostatnią chwilę. Wniesienie sprawy do Sądu np. po trzech latach generuje choćby problemy dowodowe, dlatego lepiej zmobilizować się możliwe najszybciej.

radca prawny Koszalin pomoc prawna

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Nie musisz zajmować się odzyskiwaniem długu samodzielnie – warto skorzystać z pomocy radcy prawnego.

Radca prawny dysponuje wiedzą i narzędziami, by istotnie zwiększyć szanse na odzyskanie należności. Może kompleksowo zająć się sprawą (w tym reprezentować Cię w sądzie) lub po prostu ocenić Twoją sytuację i doradzić w sprawie kolejnych kroków, które możesz podjąć samodzielnie. Nawet jednorazowa porada prawna może istotnie zmienić Twoją sytuację i zwiększyć szanse na odzyskanie długu.

Działaj z wyprzedzeniem

A na przyszłość – działaj z wyprzedzeniem

Pamiętaj też, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Oczywiście nie jest możliwe zabezpieczenie się w 100% w każdej możliwej sytuacji. Można natomiast podjąć kroki, by ryzyko ograniczyć, zwłaszcza, gdy zawieramy umowy na wysokie kwoty, których brak może zachwiać naszą płynnością finansową. Co zatem możesz zrobić?

1) Dobrze przygotuj umowę.

Wielu problemów można uniknąć, jeśli poświęci się dość czasu na prawidłowe skonstruowanie umowy. Dobra umowa pozwoli na uniknięcie nieporozumień między stronami, wcześniejsze rozpoznanie nieprawidłowości, a także ostatecznie przyspieszy postępowanie sądowe.

2) Stosuj narzędzia i zabezpieczenia takie jak choćby hipoteka, zastaw, zastaw rejestrowy, gwarancje bankowe, poręczenie, weksel, poddanie się egzekucji u notariusza itd., a także ubezpieczenia – tam, gdzie to możliwe, celowe i wygodne.

Faktem jest, że zabezpieczenia takie jak choćby hipoteka same w sobie nie są „wygodne”, jednak nierzadko biorąc pod uwagę rozmiar przedsięwzięcia, wymagane formalności wartę są efektu w postaci faktycznego zabezpieczenia odzyskania należności.

Który sposób zabezpieczenia wybrać? Każdy z nich wiąże się z określoną specyfiką, posiada zalety i wady oraz ograniczenia, dlatego najlepiej decyzję podjąć w warunkach konkretnej sytuacji. Przykładowo – hipoteka jest rozwiązaniem stosunkowo bezpiecznym, ale wymaga dodatkowych formalności, a finalnie odzyskanie długu może zająć sporo czasu.

3) Sprawdź kontrahenta w dostępnych rejestrach – zarówno tych dotyczących dłużników, upadłości jak i tych dotyczących w ogóle prowadzonej działalności jak CEIDG czy KRS.

Oczywistym jest, że zapisanie danej osoby w bazie dłużników czy jako upadłych powinno wiązać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Natomiast w bazach przedsiębiorców (KRS czy CEIDG) można odnaleźć informacje o choćby:

  • adresie prowadzonej działalności,
  • zawieszeniu prowadzenia działalności, jej zakończenia, a także o zakacie jej prowadzenia,
  • osobach uprawnionych do działania w imieniu przedsiębiorcy,
  • zakresie prowadzonej działalności.

Jeśli zatem już na etapie zawierania umowy dostrzegalne są w tym miejscu niezgodności, warto zachować ostrożność.

4) Zapytaj radcy prawnego

Coraz częściej praktykowane są konsultacje z fachowcami jeszcze przed zawarciem umowy – pozwala to na uniknięcie późniejszych problemów, a co najmniej uświadomienie sobie ryzyka związanego z umową. Nawet jednorazowa porada prawna może istotnie zmienić sytuację prawną wierzyciela, natomiast warto wiedzieć, że radca prawny może też współpracować z Tobą przez cały czas trwania umowy.

Niniejszy wpis nie jest poradą prawną i nie może stanowić wyłącznej podstawy dla podjęcia decyzji w sprawie odzyskiwania należności. Złożoność przepisów prawa, w tym prawa cywilnego i gospodarczego, wymaga, by każda sprawa została oceniona indywidualnie, w oparciu o konkretny stan faktyczny.

Jeśli potrzebujesz pomocy już teraz, skontaktuj się ze mną. Zajmuję się sprawami odzyskiwania należności i pomogę rozwiązać Twój problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *